حلقه‌های درون قرنیه | سهیل ادیب مقدم

حلقه‌های درون قرنیه

حلقه‌های درون قرنیه (Intacs)

قرار دادن حلقه در قرنیه چشم یک روش درمانی کاملاً بازگشت‌پذیر می‌باشد. بنابراین بیماران مجبور نخواهند بود که این حلقه‌ها را تا پایان عمر داشته باشند، برخلاف جراحی‌های انکساری مانند لیزیک و PRK که دائمی هستند.
در این روش، اصلاح دید با جایگذاری حلقه‌های بسیار نازک در ابعاد میکرو در داخل قرنیه و توسط یک جراح با تجربه صورت می‌گیرد. جراحی کاشت حلقه امکان باز شکل‌دهی قوس قرنیه را با اطمینان بالا فراهم آورده و از احتمال ایجاد میوپیا (نزدیک بینی) می‌کاهد. این حلقه‌ها به گونه‌ای هستند که بیمار وجود آن را در چشم خود حس نمی‌کند، نیازی به رسیدگی ندارند و تقریباً کمتر از لنز‌های تماسی با چشم غیر مسلح نمایان هستند. این روش به مدت 10 سال مورد مطالعه قرار گرفته و توسط FDA تأیید شده است. مطالعات نشان داده است که افراد پس از برداشتن این حلقه‌ها، امکان بازیابی دید 20/20 را با استفاده از روش‌های دیگر خواهند داشت.
بر اساس مطالعات بالینی در افرادی که تحت جراحی حلقه‌های درون قرنیه قرار گرفته‌اند، 97% بیماران دید 40/20 یا بهتر، 74% بیماران دید 20/20 یا بهتر و 53% دید 16/20 یا بهتر را بدست می‌آورند. به علاوه کاشت این حلقه‌ها، ناکروی بودن (Aspherecity) قرنیه طبیعی را حفظ می‌کند در حالی که جراحی با لیزر اکسیمر مانند لیزیک و PRK معمولاً باعث تغییر شکل قرنیه می‌شود. همچنین شرایط حاصل در اثر انجام بعضی جراحی‌های لیزری می‌تواند باعث کاهش حساسیت به کنتراست شود. همچنین اصلاح دید با حلقه‌های درون قرنیه سریع‌تر و پایدارتر است. از بین 80% بیمارانی که در روز بعد از جراحی دید 40/20 یا بهتر را داشته‌اند، با گذشت یک سال از جراحی، 50% این بیماران دید 16/20 یا بهتر را در نتیجه اولین جراحی بدست می‌آورند.

کاشت حلقه‌های درون قرنیه برای چه کسانی مناسب است؟
  • نزدیک بینی بین 00/1 تا 00/3 دیوپتر
  • عدم تمایل به استفاده از عینک و لنزهای تماسی
  • بیماران واقع‌گرا و با انگیزه
نتایج اصلاح بینایی

حدود 53% بیماران دید 16/20 یا بهتر را به عنوان نتیجه اولیه جراحی بدست می‌آورند و 24% بیماران دید 20/20 یا بهتر بدست آورده‌اند. یک ماه بعد از جراحی، 79% بیماران دید 25/20 یا بهتر داشته‌اند و یک سال بعد، 87% بیماران دید 25/20 یا بهتر خواهند داشت. به طور کلی در طول یک سال پس از جراحی، 97% بیماران دید 25/20 یا بهتر می‌یابند.

جراحی

حلقه‌های درون قرنیه پس از بی‌حسی ناحیه از طریق چکاندن قطره‌های چشمی، در جسم قرنیه قرار داده می‌شوند. در این جراحی هیچ نوع تزریقی نیاز نیست. برخی بیماران ناراحتی کمی را طی جراحی حس می‌کنند. جراح یک برش بسیار کوچک در سطح قرنیه ایجاد کرده و در ادامه یک تونل 180 درجه‌ای به وجود می‌آورد که از طریق آن حلقه‌ها در داخل تونل قرنیه قرار داده می‌شوند. یک جراحی مشابه نیز برای قرار دادن دومین حلقه صورت می‌پذیرد.
دو حلقه در هر چشم قرار داده می‌شوند که هر کدام یک نیم دایره را تشکیل می‌دهند. برش کوچکی که از داخل آن حلقه‌ها قرار داده شده‌اند، با استفاده از یک بخیه بسته می‌شود. بخیه پس از چند روز یا چند هفته برداشته خواهد شد. زمان لازم برای انجام جراحی بر روی هر یک از چشم‌ها حدود 15 تا 20 دقیقه می‌باشد.

بعد از جراحی، چه انتظاری می‌توان داشت؟

روز بعد از جراحی، بیمار در چشم تحت جراحی خارش حس می‌کند و ممکن است دید این چشم کمی تار باشد. نگران نباشید، هر گونه ناراحتی با استفاده از قطره‌های چشم ضد التهاب تسکین می‌یابد. ‌برای شما، قطره‌های آنتی‌بیوتیک و استروئید تجویز می‌شود که باید به مدت دو هفته بعد از جراحی مورد استفاده قرار گیرد. روز بعد از جراحی، دید برای راندن اتومبیل کافی است (دید 40/20) اما اگر چشم‌ها خشک باشد و یا بر روی سطح قرنیه خراش وجود داشته باشد، دید شما کاهش می‌یابد.
شما حلقه‌های درون قرنیه را حس نخواهید کرد اما برش کوچک ایجاد شده و یا بخیه‌ها را حس می‌کنید. فرآیند ترمیم طی چند روز انجام می‌شود. در صورت استفاده از بخیه، جراح بعد از 2 تا 4 هفته بخیه‌ها را بر می‌دارد. با بهره‌مندی از روش حلقه‌های درون قرنیه می‌توانید انتظار داشته باشید که دید سریعاً بهبود یابد و طی 6 تا 12 ماه روند بهبودی تکمیل شود.