لنزهای داخل چشمی Phakic

جراحی آب مروارید
۱۳۹۷-۰۱-۲۸

لنزهای داخل چشم (Phakic IOLs) جایگزین مناسبی برای روش‌های جراحی لیزیک و PRK چشم جهت اصلاح و درمان نزدیک بینی هستند و در برخی موارد، نتایج چشمگیرتر و بهتری نسبت به عمل جراحی انکساری لیزری داشته است. لنزهای Phakic، لنزهای شفاف و قابل تعویضی هستند که با عمل جراحی و بدون آسیب به عدسی چشم، بین قرنیه و عنبیه (قسمت رنگی چشم) یا فقط در پشت عدسی قرار می‌‌گیرند. برای ایجاد دید واضح‌تر، لنزهای Phakic نور را به طور منظم روی شبکیه چشم همگرا می‌کنند و در این حالت، دیگر نیازی به استفاده از چشم بند اصلاح کننده نیست.

عملکرد این لنزهای قابل کاشت همچون لنزهای تماسی برای اصلاح نزدیک بینی است با این تفاوت که لنزهای Phakic برخلاف لنزهای تماسی که بر روی سطح چشم قرار می‌گیرند، کار خود را از داخل چشم انجام می‌دهند و اختلال نزدیک بینی چشم را برای همیشه اصلاح می‌کنند.

همچنین بر خلاف لنزهای تماسی، پس از عمل جراحی، شما لنز داخل چشم Phakic را در چشم خود احساس نمی‌کنید و به غیر از آزمایش‌ها و معاینات منظم چشم، استفاده از لنزهای داخل چشم نیازی به نگهداری و مراقبت خاصی ندارد.

عمل کاشت لنزهای داخل چشمی به صورت سرپایی انجام می‌شود و ده تا سی دقیقه زمان می‌برد. بعد از آن پزشک، قطره‌های ضد التهابی و داروهای آنتی بیوتیک برای شما تجویز می‌کند تا در دوران نقاهت مصرف کنید.

انواع لنزهای داخل چشمی Phakic

در حال حاضر دو نوع از لنزهای داخل چشمی Phakic دارای تاییدیه و مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا است که جراح چشم شما با توجه به شرایط، مناسب‌ترین لنز قابل کاشت را تجویز خواهد کرد:

  • Visian ICL: این نوع لنز که با برند Staar Surgical در بازار عرضه می‌شود، نوعی لنز قابل کاشت است که در پشت عنبیه و در جلوی عدسی چشم قرار می‌گیرد و برای اصلاح نزدیک بینی کاربرد دارد. از آنجا که این نوع لنز در پشت عنبیه چشم قرار می‌گیرد، با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیست و تنها از طریق میکروسکوپ دیده می‌شود. این لنز از نوعی کلاژن نرم و سازگار با بدن ساخته شده است. با توجه به انعطاف پذیری آن می‌توان لنز را خم کرد و برای انجام عمل جراحی کاشت لنز فقط یک برش کوچک کافی است.
  • Verisyse: نوعی لنز داخل چشمی است که در جلوی عنبیه چشم قرار می‌گیرد و در حالت کلی قابل تشخیص نیست مگر آنکه به آینه بسیار نزدیک شوید. این نوع لنز برای درمان نزدیک بینی‌های متوسط تا شدید به کار می‌رود. لنز Verisyse از نوعی پلاستیک درجه یک و غیر قابل انعطاف ساخته شده است که با برند تجاری Artisan در بازار عرضه می‌گردد.

هر دو نوع لنزهای Phakic دارای تاییدیه برای اصلاح و درمان اختلال نزدیک بینی و دوربینی چشم هستند. مدل Toric از نوع Visian ICL برای درمان آستیگماتیسم مورد مطالعه است.

با استفاده از لنز Visian با برند Staar Surgical دید بیمار بعد از گذشت یک روز تا یک هفته تثبیت می‌شود که این روند سریعتر از حالتی است که از لنز Verisyse استفاده شود.

درمان قوز قرنیه با لنزهای داخل چشم Phakic

بیماری قوز قرنیه (Keratoconus) معمولا در طول دهه دوم زندگی بیماران بروز می‌کند، به تدریج در هر دو چشم پیشرفت می‌کند، باعث نازک شدن قرنیه چشم می‌گردد و اغلب منجر به نزديک بيني شدید توام با آستيگماتيسم مي‌شود. در چنین مواردی، لنزهای داخل چشمی Phakic می‌توانند درمان سریع‌تر و موثرتری نسبت به پیوند قرنیه برای اصلاح رنج وسیعی از عیوب انکساری چشم همچون نزدیک بینی شدید داشته باشند. همچنین استفاده از این لنزها به جای پیوند قرنیه باعث می‌شود که زمان انتظار بیمار برای پیدا شدن قرنیه اهدایی کاهش یابد. در همین راستا، دکتر ادیب مقدم از لنزهای داخل چشمی Phakic با برند معتبر Staar Surgical در بیمارانی که دچار قوز قرنیه هستند و نیاز به پیوند قرنیه دارند، استفاده می‌کند.