دید بالاتر از حد استاندارد بعد از جراحی عیوب انکساری چشم

نشانه‌های آب مروارید و بهترین راه درمان آن
۱۳۹۷-۰۵-۱۷
بیماری قوز قرنیه چه خطراتی را به دنبال دارد؟
۱۳۹۷-۰۶-۱۰

عیوب انکساری چشم چیست؟

عیوب انکساری چشم زمانی رخ می‌دهد که شکل چشم مانع از تمرکز مستقیم نور بر روی شبکیه شود. شکل ظاهری کره چشم، تغییرات شکل قرنیه چشم یا پیری عدسی چشم می‌تواند منجر به بروز عیوب انکساری چشم شود. انکسار به معنای خم شدن نور حین عبور از یک شی به شی دیگر است. بینایی زمانی رخ می‌دهد که پرتوهای نور در حین عبور از عدسی و قرنیه خم می‌شوند و پس از آن بر روی شبکیه چشم متمرکز می‌شوند. شبکیه چشم پرتوهای نور را به پیام‌های عصبی تبدیل می‌کند و از طریق عصب بینایی به مغز ارسال می‌کند. مغز این پیام‌های عصبی را به تصاویری که می‌بینیم، تفسیر می‌کند.

انواع مختلف عیوب انکساری چشم

شایع‌ترین انواع عیوب انکساری عبارتند از نزدیک بینی، دوربینی، پیرچشمی و آستیگماتیسم.

 • نزدیک بینی (میوپی): در این حالت اشیاء در فاصله نزدیک به صورت واضح دیده می‌شوند، در حالی که اشیاء در فاصله دور تار می‌شوند. در نزدیک بینی، نور رسیده به چشم به جای آنکه بر روی شبکیه متمرکز شود، در جلوی آن متمرکز می‌شود.
 • دوربینی (هایپروپی): معمول‌ترین نوع عیوب انکساری چشم است که در آن اشیاء دور با وضوح بیشتری نسبت به اشیاء نزدیک دیده می‌شوند. با این حال، افرادی که دچار دوربینی می‌شوند، متفاوتند. برخی از افراد ممکن است مشکل خاصی در بینایی خود احساس نکنند، مخصوصا زمانی که جوان هستند. با این حال برای افرادی که دوربینی شدیدتری دارند، اشیاء در هر فاصله‌ای چه نزدیک و چه دور تار دیده می‌شود.
 • پیرچشمی: یک بیماری مرتبط با سن است که در آن توانایی تمرکز کردن چشم بسیار کم می‌شود به طوری که عدسی چشم توانایی تغییر شکل خود برای تمرکز بهتر بر روی اشیاء را از دست می‌دهد.
 • آستیگماتیسم: در این حالت، چشم توانایی متمرکز کردن نور بر روی شبکیه را ندارد و باعث می‌شود که تصاویر تار و کشیده شده دیده شوند.

علائم و نشانه‌های عیوب انکساری چشم

دید تار از شایع‌ترین علائم عیوب انکساری است. سایر علائم نیز عبارتند از:

 • دوبینی
 • دید مبهم و مه آلود
 • تنگ کردن چشم برای داشتن دید بهتر
 • سردرد
 • خستگی چشم

درمان عیوب انکساری چشم

عیوب انکساری را می‌توان با عینک، لنزهای تماسی یا با روش جراحی اصلاح کرد.

 • عینک ساده‌ترین راه برای اصلاح عیوب انکساری چشم است. پزشک متخصص می‌تواند عینک مناسب برای اصلاح عیوب انکساری چشم شما را تجویزکند و بینایی شما به حد مطلوبی برسد.
 • لنزهای تماسی به عنوان اولین سطح ورودی پرتوهای نور ورودی به چشم عمل می‌کنند و باعث شکست دقیق نور و فوکوس آن بر شبکیه می‌شود. در بسیاری از موارد، لنزهای تماسی دید واضح‌تر و بهتری را فراهم می‌کنند. ممکن است چشم شما شرایط خاصی داشته باشد و قادر به استفاده از لنزهای تماسی نباشید. در این باره حتما بایستی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.
 • جراحی عیوب انکساری چشم شکل قرنیه را به طور دائم تغییر می‌دهد. این تغییر شکل قرنیه چشم، قدرت تمرکز چشم را بیشتر می‌کند و اجازه می‌دهد که پرتوهای نور با دقت بر روی شبکیه چشم برای دید بهتر متمرکز شوند. روش‌های مختلف جراحی برای اصلاح عیوب انکساری چشم وجود دارد.

روش ترنس پی آر کی یکی از جدیدترین تکنیک‌های جراحی رفع عیوب انکساری چشم با لیزر است. روشی که دکتر ادیب مقدم برای انجام ترنس پی آر کی به کار می‌برند، روش بهبود یافته و پیشرفته ترنس پی آر کی موسوم به ترنس پی آر کی ریفایند است که به شکل انحصاری توسط دکتر ادیب مقدم، طراحی شده است. همچنین درمان ترنس پی آر کی ریفایند برای هر بیمار به‌طور اختصاصی با توجه به ویژگی‌ها و شرایط هر بیمار انجام می‌شود و می‌تواند در بخش قابل توجهی از بیماران دید بالاتر از حد استاندارد ایجاد کند. دید استاندارد (۱۰/۱۰) در حقیقت دیدی است که در آن در فاصله ۱۰ فوت که معادل ۳ متر است دقت و وضوح بالایی دارد. منظور از دید بالاتر از حد استاندارد یاsupervision ، دید بهتر از۱۰/۱۰ است. بنابراین این روش برای افرادی که به دنبال رسیدن به بینایی فراتر از حد استاندارد هستند، مناسب است.

دکتر ادیب مقدم متخصص جراحی چشم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند برای آگاهی بیشتر در مورد جراحی ترنس پی‌آرکی روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *