مراحل جراحی ترنس پی آر کی

eye surgery،جراحی آب مروارید
چگونه بعد از جراحی آب مروارید دید بهتری پیدا کنیم؟
۱۳۹۷-۰۳-۱۳
چه افرادی داوطلب مناسب برای عمل ترنس پی آر کی هستند؟
۱۳۹۷-۰۴-۰۹

جراحی ترنس پی آر کی چیست؟

جراحی ترنس پی آر کی ، اصلاح شده روش اپی لیزیک محسوب می‌شود. این جراحی، روشی امن و غیرتهاجمی است که در آن نیازی به ایجاد برش در قرنیه نیست. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از عوارض و خطرات روش استاندارد لیزیک (مانند عوارض ناشی از ایجاد فلپ) در جراحی ترنس پی آر کی حذف شده است.

جراحی ترنس پی آر کی چگونه عمل می‌کند؟

جراحی ترنس پی آر کی روشی جدید، یک مرحله‌ای و بدون برش است. پرتوی لیزر در یک مرحله، لایه اپی‌تلیوم را به آرامی از سطح چشم برمی‌دارد و قرنیه را به‌طور دقیق اصلاح می‌کند. دستگاه‌ پیشرفته لیزر، پرتوی نور فرابنفش و پالس‌های پرانرژی را روی قرنیه چشم متمرکز می‌کند. لیزر، لایه‌ای میکروسکوپی از بافت استروما را برمی‌دارد؛ مقدار بافتی که باید برداشته شود، در جلسه ویزیت قبل از جراحی ترنس پی آر کی تعیین شده است. در طی جراحی، شکل قرنیه در کمتر از یک دقیقه اصلاح می‌شود. بعد از اصلاح قرنیه، لنز طبی شفافی استفاده می‌شود تا بیمار طی دوره بهبودی بعد از عمل، احساس راحتی بیشتری داشته باشد و از چشم‌ها محافظت شود. در اولین جلسه ویزیت بعد از جراحی، لنز از چشم خارج می‌شود. بیمار طی دوره بهبودی، از داروهای تجویز شده توسط جراح چشم استفاده می‌کند تا احساس ناراحتی به حداقل برسد.

مراحل جراحی ترنس پی آر کی

جراحی ترنس پی آر کی روشی ساده، سریع و ایمن است. در این جراحی، چشم با هیچ نوع ابزار جراحی برخورد پیدا نمی‌کند و این موضوع، این جراحی را تبدیل به روشی کاملا مبتنی بر لیزر، یک مرحله‌ای، بدون لمس، غیرتهاجمی و امن می‌کند.

دکتر ادیب مقدم، از روش اصلاح شده ترنس پی آر کی (Refined TransPRK) برای درمان بیماران استفاده می‌کنند. این تکنیک که توسط خود ایشان ابداع شده و مورد تأیید جهانی قرار گرفته است، بر اساس ویژگی‌های هر بیمار به‌صورت اختصاصی انجام می‌گیرد و باعث ایجاد کیفیت دید بهتر پس از جراحی می‌شود. جراحی با استفاده از دستگاه پیشرفته لیزر اگزایمر صورت می‌گیرد.

مراحل جراحی ترنس پی آر کی را در ادامه بخوانید:

مرحله 1

بیمار دراز می‌کشد و بر روی یک نقطه خاص در روبه‌روی خود تمرکز می‌کند. هیچ نوع حلقه مکش یا ابزار جراحی با چشم شخص تماس پیدا نمی‌کند.

مرحله 2

سلول‌های لایه اپی تلیوم با استفاده از لیزر برداشته می‌شوند.

مرحله 3

تابش لیزر ادامه می‌یابد و انحنای قرنیه اصلاح می‌شود؛ درمان عیوب انکساری چشم، در یک مرحله و بدون وقفه صورت می‌گیرد.

مرحله 4

یک لنز شفاف و با قابلیت نفوذ بالای اکسیژن روی قرنیه قرار می‌گیرد و به‌عنوان یک فلپ مصنوعی عمل می‌کند. این لنز، از سطح درمان شده محافظت می‌کند تا سلول‌های لایه اپی‌تلیوم دوباره رشد کنند و اپی‌تلیوم بازسازی شود.

مرحله 5

در صورت استفاده از روش Refined TransPRK در بیشتر از ۹۷ درصد از بیماران، بهبودی در ۴۸ ساعت اول و بهبودی در ۱۰۰ درصد بیماران تا ۳ روز اول صورت می‌گیرد تا لایه اپی‌تلیوم بهبود پیدا کند و دوباره شکل بگیرد. استفاده از قطره چشمی مخصوصی که پزشک تجویز کرده است، در این دوره اهمیت بالایی دارد. همچنین بیمار باید از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب خودداری کند تا دوره بهبودی طی شود. لنز طبی قرار داده شده، بعد از ۵ روز برداشته می‌شود.

برای کسب اطلاعات در رابطه با تاریخچه عمل ترنس پی آر کی در ایران رو لینک آن کلیک کنید.

دکتر ادیب مقدم متخصص جراحی چشم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند برای آگاهی بیشتر در مورد خدمات ارائه شده در مطب ایشان روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *