آیا بعد از عمل ترنس پی آر کی دچار تاری دید و درد و سوزش چشم می‌شویم؟

آیا آستیگماتیسم را می‌توان با عمل جراحی درمان کرد؟
۱۳۹۷-۱۱-۲۸
مراقبت‌های بعد از عمل لیزیک
۱۳۹۷-۱۲-۲۲

عمل ترنس پی آر کی چیست؟

عمل ترنس پی آر کی یکی از تکنیک‌های جراحی چشم با لیزر است که عیوب انکساری چشم را اصلاح می‌نماید. عمل ترنس پی آر کی گزینه درمانی مناسبی برای افرادی است که انجام عمل‌های چشم با تکنیک‌های قدیمی‌تر مانند لیزیک و لازک برای آن‌ها امکان‌پذیر نیست. زیرا در روش ترنس پی آر کی نسبت به دو عمل لیزیک و لازک عمل جراحی بدون نیاز به برش و فلپ انجام می‌گیرد. در نتیجه افرادی که قرنیه نازکی دارند یا قرنیه آن‌ها شکل نامنظمی داشته باشد می‌توانند جهت درمان عیوب انکساری چشم خود از تکنیک ترنس پی آر کی استفاده نمایند زیرا برای این افراد انجام برش و فلپ با ریسک بالاتری انجام می‌گیرد.

عمل ترنس پی آر کی چگونه انجام می‌شود؟

جراحی ترنس پی آر کی روش نسبتاً جدید، یک مرحله‌ای و بدون نیاز به برش است. پرتوی لیزر در یک مرحله، لایه اپی‌تلیوم را به آرامی از سطح چشم جدا کرده و عیوب قرنیه را به طور دقیق اصلاح می‌کند. در عمل ترنس پی آر کی دستگاه لیزر که طبق آخرین تکنولوژی روز دنیا ساخته شده است قادر است پرتوی نور فرابنفش و پالس‌های با انرژی بالا را بر روی قرنیه چشم متمرکز نماید. لیزر، یک لایه‌ از بافت استروما با ابعاد بسیار کوچک و میکروسکوپی را از سطح قرنیه جدا می‌کند. مقدار بافتی که باید طی جراحی برداشته شود، در جلسه‌ای قبل از انجام جراحی ترنس پی آر کی مشخص می‌شود. طی جراحی، شکل قرنیه در کمتر از یک دقیقه اصلاح می‌شود. پس از اصلاح قرنیه، پزشک لنز طبی شفافی را بر روی قرنیه بیمار قرار می‌دهد تا بیمار طی دوره نقاهت بعد از عمل، احساس راحتی بیشتری داشته باشد و همچنین نقش محافظتی برای چشم‌ها خواهد داشت. در اولین جلسه بعد از جراحی، لنز از چشم بیمار خارج می‌شود. بیمار طی دوره نقاهت خود باید از داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص استفاده نماید تا احساس ناراحتی ناشی از عمل را به حداقل برساند.

پس از جراحی ترنس پی آر کی چه اتفاقی می‌افتد؟

در عمل پی آر کی با تکنیک‌های قدیمی، زمان بیشتری جهت بهبود سلول‌های سطحی قرنیه نیاز بود. اما با پیشرفت تکنولوژی و تکنیک‌های جدید، عمل ترنس پی آر کی معرفی شد که تقریباً توانست کاستی‌ها و محدودیت‌های روش‌های قدیمی‌تر را برطرف نماید. در عمل پی آر کی بیمار پس از انجام عمل و در دوران نقاهت خود درد و سوزش بیشتری را نسبت به عمل ترنس پی آر کی تجربه می‌کرد. همچنین بینایی بیمار به مدت طولانی‌تری تار بود. اما در روش ترنس پی آر کی  با استفاده از رژیم درمانی ایرانی که توسط دکتر ادیب مقدم تنظیم شده است به این دلیل که از ماده توکسیک میتومایسین استفاده نمی‌شود و دستورات خاصی دارد که توسط بیمار انجام می‌شود، درد تا حدود ۹۴٪ کاهش می‌یابد. امروزه بلافاصله پس از عمل ترنس پی آر کی، بینایی فرد واضح‌تر از حد طبیعی خواهد بود و پس از گذشت سه تا چهار روز، دید بیمار به میزان کمی تار خواهد شد، زیرا سلول‌های سطحی (اپیتلیوم) زمان بیشتری برای بازسازی سطح قرنیه (که همانند قبل صاف نیست) نیاز دارند. همانگونه که قبلاً اشاره شد پس از پروسه جراحی برای محافظت از قرنیه یک لنز تماسی نازک و شفاف بر روی چشم قرار می‌گیرد که باعث می‌شود سرعت بازیابی سلول‌های اپیتلیال افزایش یابد. طی هفته‌های بعد از عمل ترنس پی آر کی دید بیمار بهبود خواهد یافت و با گذشت کامل دوران نقاهت، بینایی به طور چشم‌گیری بهبود می‌یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ترنس پی آر کی روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *