تاریخچه عمل ترنس پی آر کی در ایران

CONTRAST WITH ASPHERIC IOLS،کنتراست
کنتراست بهتر با لنزهای غیر کروی نسبت به لنزهای کروی‌شکل
۱۳۹۶-۱۲-۱۳
قبل و بعد از عمل فمتولیزیک چه نکاتی را باید رعایت کرد؟
۱۳۹۷-۰۳-۰۱

چه چیزی باعث شد به سمت روش ترنس پی آر کی برویم؟

در 20 سال گذشته، روش پی آر کی (PRK) یکی از متداول‌ترین تکنیک‌های مورد استفاده در لیزر بوده است. در روش پی آر کی، جراح لایه سطحی قرنیه یعنی اپیتلیوم را با ابزارهای دستی برمی‌دارد. سپس با استفاده از لیزر اکسایمر به تراشیدن و درمان سطح قرنیه می‌پردازد. بعد از پی آر کی، روش ترنس پی آر کی (TransPRK) روی کار آمد. ترنس پی آر کی با ترکیب روش‌های لازک و پی آر کی به رفع عیوب انکساری چشم می‌پردازد. در واقع در حال حاضر، با پیشرفت تکنولوژی به نوعی از پی آر کی دست یافته‌ایم که ترنس پی آر کی نامیده می‌شود. این روش از طریق توسعه روش‌های استاندارد لازک و پی آر کی به دست آمده است. در این روش، پیش از تغییر شکل قرنیه، از لیزر برای برداشتن لایه اپیتلیوم استفاده می‌شود.

چرا ما روش ترنس پی آر کی را ترجیح می‌دهیم؟

با بررسی و پیگیری بیمارانی که تحت درمان با روش ترنس پی آر کی قرار گرفته‌اند، به نتایج زیر رسیده‌ایم:

 • یک ماه پس از درمان، نتایج TransPRK و لیزیک در بیماران نزدیک بین، مشابه بود. نتایج طولانی مدت می‌تواند از لیزیک بهتر نیز باشد.
 • خشکی چشم پس از TransPRK نسبت به لیزیک کمتر است.
 • هیچ برشی به صورت دستی انجام نمی‌شود. همه برش‌ها با استفاده از لیزر و کاملا دقیق صورت می‌گیرند. بنابراین عوارضی مربوط به برداشتن لایه سطحی قرنیه نداریم.
 • برای درمان لایه سطحی قرنیه تنها به 2.5 روز زمان نیاز است.
 • بیماران نزدیک بین، پس از ترمیم لایه سطحی قرنیه، به سرعت دید خود را بازمی‌یابند. بیماران دوربین ممکن است برای بهبود کامل دید، تا 3 ماه زمان نیاز داشته باشند.
 • در TransPRK، پایداری دید در بیماران دوربین نسبت به لیزیک بهبود یافته است.
 • دوره نقاهت در بیماران با استفاده از لنزهای بانداژ و بی‌حسی موضعی، به 36-24 ساعت کاهش یافته است.
 • با توجه به اینکه درمان تنها در یک مرحله انجام می‌شود، نیازی به استفاده از ابزارهای جانبی ندارد و این درمان بسیار مقرون به صرفه است.

روی هم رفته می‌توان گفت، TransPRK روشی با حداقل عوارض جانبی و نتایجی قابل مقایسه و حتی بهتر از لیزیک است. بدون شک نتایج طولانی مدت TransPRK می‌تواند ناراحتی‌های کوتاه مدت پس از درمان را جبران کند.

تاریخچه ترنس پی آر کی در ایران

در سال‌های اخیر دکتر سهیل ادیب مقدم و همکارانش در ایران و آلمان بررسی‌های جامعی روی نتایج بالینی ترنس پی آر کی انجام دادند. دکتر سهیل ادیب مقدم در سال ۱۳۸۹، برای اولین بار در ایران این جراحی را انجام داد. او به تازگی توانسته است روش جدیدی از این جراحی را به عنوان ترنس پی آر کی اصلاح شده (Refined TransPRK) ابداع کند.

روش Refined TransPRK یکی از جدیدترین تکنیک‌های جراحی رفع عیوب انکساری با لیزر است. دکتر ادیب مقدم از طریق فردی سازی درمان، به اصلاح روش ترنس پی آر کی پرداختند. به این ترتیب بر اساس مشخصات فردی در هر بیمار، مختصات جراحی اصلاح می‌شود. این تطابق شرایط عمل با وضعیت بیمار باعث بهبود نتایج درمان شده است. همچنین توانسته است چالش همیشگی درباره بیماران مبتلا به دوربینی و آستیگماتیسم را به حداقل برساند. به طوری که میزان موفقیت جراحی و پایداری بینایی در این افراد، به طرز چشمگیری بهبود یافته است.

مزایای ترنس پی آر کی اصلاح شده

 • قابلیت پیش‌بینی بالایی در اصلاح عیوب انکساری و بهبود حدت بینایی دارد.
 • بینایی بیمار سه ماه پس از جراحی برای اصلاح نزدیک‌بینی ثابت می‌شود.
 • پس از یکسال، یک نفر از هر سه نفر که برای اصلاح نزدیک‌بینی از این روش استفاده می‌کنند، به دید خلبانی دست می‌یابند.
 • کیفیت بینایی بیمارانی با عیوب انکساری مختلف را تقویت می‌کند.
 • موجب اصلاح دوبینی، تقویت دید در شب و بهبود انطباق می‌شود.
 • در اصلاح نزدیک‌بینی، بدون در نظر گرفتن آستیگماتیسم در بیمار، باعث تقویت دید مزوپیک و فوتوپیک می‌شود.
 • بدون در نظر گرفتن آستیگماتیسم در بیمار، نتایج رضایت‌بخش و قابل اطمینانی در اصلاح نزدیک‌بینی خفیف و متوسط ارائه می‌دهد.

اگر می‌خواهید در مورد ترنس پی آر کی بیشتر مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *