درمان عیوب انکساری چشم با عمل لیزیک

Dr. Adib Moghaddam،ادیب مقدم
دعوت از دکتر ادیب مقدم به عنوان Member of Faculty در چهاردهمین کنگره 2018 Aegean Corneal
۱۳۹۷-۰۳-۰۵
eye surgery،جراحی آب مروارید
چگونه بعد از جراحی آب مروارید دید بهتری پیدا کنیم؟
۱۳۹۷-۰۳-۱۳
LASIK،عمل لیزیک

عمل لیزیک برای رفع عیوب انکساری

به مشکلات بینایی شامل نزدیک‌بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و پیرچشمی، عیوب انکساری گفته می‌شود. جراحی عیوب انکساری، روشی برای اصلاح و بهبود این مشکلات بینایی است. روش‌های جراحی مختلفی برای تصحیح یا تنظیم توانایی کانونی کردن چشم، از طریق تغییر شکل یا تمیز کردن قرنیه وجود دارد. برخی روش‌ها از طریق ایمپلنت یا کاشت لنز در چشم، به اصلاح بینایی می‌پردازند. در این میان عمل لیزیک متداول‌ترین روش برای جراحی عیوب انکساری است. در عمل لیزیک، شکل قرنیه به کمک لیزر تغییر می‌کند.

عمل لیزیک چگونه انجام می‌شود؟

عمل لیزیک یک روش جراحی برای اصلاح نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. در این روش، به کمک لیزر اکسایمر شکل قرنیه تغییر می‌کند. عمل لیزیک در زمان کوتاهی توجه بسیاری را جلب کرده و جایگزین بسیاری از روش‌های دیگر جراحی عیوب انکساری شده است.

عمل لیزیک به کمک یک لیزر سرد اکسایمر که با کامپیوتر کنترل می‌شود و ابزاری به نام میکروکراتوم یا لیزر فمتوثانیه انجام می‌شود. جراح برای برداشتن یک لایه نازک از بافت، به کمک میکروکراتوم یا لیزر فمتوثانیه، یک فلپ در مرکز قرنیه برش می‌دهد. این امر برای دسترسی به سطح قرنیه انجام می‌شود. پس از جراحی، فلپ بدون هیچ بخیه‌ای جایگذاری شده و در کمتر از چند دقیقه به قرنیه متصل می‌شود.

عمل لیزیک به کمک جبهه امواج، یک روش پیشرفته برای اندازه‌گیری اعوجاج اپتیکی در چشم است. این تکنولوژی می‌تواند برای ارزیابی چشم پیش از جراحی مورد استفاده قرار گیرد. جبهه امواج با اندازه‌گیری نور در عبور از چشم و انعکاس آن، تعیین می‌کند چه بخشی از نور در چشم پخش می‌شود. به این ترتیب می‌توان یک نقشه اپتیکی برای چشم تهیه کرده و مختصات دقیق نواحی دچار مشکل را مشخص کرد. تکنولوژی جبهه امواج این امکان را به جراح می‌دهد که برای دستیابی به دقت بالاتر، کاملا پرتو لیزر را تنظیم کند. به این ترتیب، بیمار دید بهتری پیدا کرده و مشکلات دید در شب تقلیل می‌یابد.

اصلاح عیوب انکساری مختلف به کمک عمل لیزیک

در نزدیک‌بینی، به دلیل قوس زیاد قرنیه، تصاویر در جلوی شبکیه تشکیل می‌شوند. برای رفع نزدیک‌بینی باید از انحنای قرنیه کاسته شود. با کاهش انحنای قرنیه تصاویر در فاصله کمتری از شبکیه یا روی آن کانونی می‌شوند.

در دوربینی، تصاویر در پشت شبکیه تشکیل می‌شوند. برای اصلاح دوربینی باید انحنای قرنیه افزایش یابد. به این ترتیب تصاویر نزدیک‌تر به شبکیه یا روی آن کانونی می‌شوند.

در آستیگماتیسم به دلیل شکل نامتقارن قرنیه، نور در عبور از چشم پخش می‌شود. در اصلاح آستیگماتیسم، جراح به صورت انتخابی به تغییر شکل قرنیه پرداخته و سطح آن را صاف و متقارن می‌کند. به این ترتیب تصاویر کاملا روی شبکیه تشکیل می‌شوند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای عمل لیزیک هستند؟

عمل لیزیک برای افرادی که در شرایط زیر هستند، مناسب است:

  • افرادی که می‌خواهند وابستگی به عینک و لنز‌های تماسی را کمتر کنند.
  • به بیماری چشمی دچار نیستند.
  • خطرات ذاتی و عوارض احتمالی این درمان را آگاهانه پذیرفته‌اند.
  • می‌دانند ممکن است بعد از عمل لیزیک ، برای دستیابی به بهترین دید، همچنان مجبور باشند از عینک یا لنز استفاده کنند.
  • عیوب انکساری آن‌ها طبیعی است و دچار مشکلات بسیار حاد یا بسیار خفیف نیستند.

بین روش‌های اصلاح عیوب انکساری نمی‌توان تفاوت قائل شد. هنوز هیچ یک از این روش‌ها به عنوان بهترین روش جهانی تایید نشده‌اند. بهترین گزینه درمانی برای شما پس از انجام آزمایشات و بررسی‌های چشم‌پزشک، مشخص می‌شود. اگر شما قصد انجام جراحی عیوب انکساری را دارید باید به چشم‌پزشک مراجعه کنید. چشم‌پزشک با بررسی شیوه زندگی و نیازهای بینایی شما، مناسب‌ترین روش درمانی را تعیین می‌کند.

دکتر ادیب مقدم متخصص جراحی چشم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند برای آگاهی بیشتر در مورد خدمات ارائه شده در مطب ایشان روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *