لیزیک، لازک، FEMTOLASIK و TRANS-PRK

در لیزیک (LASIK) با استفاده از لیزر، بافت پوشش دهنده چشم – خارجی‌ترین سطح (با ضخامت ۱۶۰-۱۱۰ میکرون) – از مابقی قرنیه جدا می‌شود اما در عمل لازک (LASEK)، اپیتلیوم با استفاده از الکل نرم شده و به صورت زبانه‌ای کنار زده می‌شود. بعد از اتمام درمان لیزر، این زبانه به جای خود برگردانده شده و توسط بانداژهای طبیعی دوباره متصل می‌گردد. در روش Femtolasik حدود ۹۰۰-۱۱۰ میکرون از ضخامت اپیتلیوم توسط لیزر به صورت یک Flap‌ جدا می‌شود. بعد از کنار زدن آن عمل ابلیشن قرنیه جهت اصلاح عیب انکساری انجام می‌شود.

تکنیک Trans-PRK یکی از روش‌های پیشرفته جراحی عیوب انکساری است که می‌تواند بینایی بیمار را بهبود بخشیده و نیاز به عینک را بر طرف سازد. در لیزیک به دلیل برداشته شدن قسمتی از قرنیه بیمار و بازگرداندن مجدد آن، احتمال ضعیف‌تر شدن ساختار قرنیه وجود دارد که عوارضی مانند اکتازیا، بهبود دیرتر اپیتلیوم قرنیه، خشکی قرنیه، عوارض مربوط به Flap برداشته شده و در برخی موارد احتمال دید‌ن هاله و درخشندگی زیاد بعد از جراحی را به وجود می‌آورد. در روش لازک نیز به دلیل استفاده از الکل در عمل جراحی، بافت قرنیه تحریک شده و زمان بهبودی بیمار را طولانی‌تر می‌کند. همچنین بعد از جراحی به روش‌های PRK قدیمی‌ و نیز روش لازک، کدورت قرنیه گزارش شده است.


جراحی عیوب انکساری

اگر فردی به یکی از عیوب انکساری همچون نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و یا پیر چشمی دچار باشد، عمل جراحی انکساری می‌تواند روش بسیار مفیدی برای اصلاح و بهبود بینایی باشد. این نوع جراحی از طریق تنظیم توانایی تمرکز چشم با ایجاد تغییر در شکل قرنیه، عمل می‌کند. یکی از عمل‌های جراحی انکساری، کاشت نوع خاصی از لنز در چشم است. همچنین رایج‌ترین عمل جراحی انکساری، لیزیک (LASIK) است که در آن از لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می‌شود.

در افراد نزدیک بین، انحنای قرنیۀ چشم افزایش یافته و قدرت تمرکز چشم کاهش پیدا می‌کند. در این حالت تکنیک‌های جراحی خاصی برای کاهش انحنای قرنیه به کار می‌رود. تصاویر مشاهده شده که به دلیل انحنای زیاد قرنیه پیش از رسیدن به شبکیه تشکیل می‌شدند، پس از انجام عمل، مستقیماً بر روی خود شبکیه یا نزدیک‌تر به آن تشکیل خواهند شد.


عوامل ایجاد آب مروارید

آب مروارید به تیرگی عدسی چشم که در حالت معمول شفاف است، گفته می‌شود. برای افرادی که آب مروارید دارند، نگاه کردن از طریق عدسی‌های تیره و گرفته تا حدی شبیه به نگاه کردن از طریق یک شیشۀ مه‌آلود است. ابتلا به آب مروارید، خواندن، رانندگی کردن (به خصوص در شب) و دیدن حالت چهرۀ افراد را دچار مشکل می‌کند.

بیماری آب مروارید در ابتدا بینایی را خیلی تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. در این شرایط بیمار با استفاده از عینک و محیط پرنورتر می‌تواند به مقابله با تاری دید کمک کند اما این بیماری به آهستگی پیشرفت می‌کند و در نهایت دید را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این حالت ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. خوشبختانه به طور کلی، عمل جراحی آب مروارید روشی مؤثر و بی‌خطر است.


حلقه‌های درون قرنیه (INTACS)

اصلاح دید با جایگذاری حلقه‌های بسیار نازک در ابعاد میکرو در داخل قرنیه و توسط یک جراح با تجربه صورت می‌گیرد. جراحی کاشت حلقه امکان باز شکل‌دهی قوس قرنیه را با اطمینان بالا فراهم آورده و از احتمال ایجاد میوپیا (نزدیک بینی) می‌کاهد. این حلقه‌ها به گونه‌ای هستند که بیمار وجود آن را در چشم خود حس نمی‌کند، نیازی به رسیدگی ندارند و تقریباً کمتر از لنز‌های تماسی با چشم غیر مسلح نمایان هستند. این روش به مدت ۱۰ سال مورد مطالعه قرار گرفته و توسط FDA تأیید شده است. مطالعات نشان داده است که افراد پس از برداشتن این حلقه‌ها، امکان بازیابی دید ۲۰/۲۰ را با استفاده از روش‌های دیگر خواهند داشت.

بر اساس مطالعات بالینی در افرادی که تحت جراحی حلقه‌های درون قرنیه قرار گرفته‌اند، ۹۷% بیماران دید ۴۰/۲۰ یا بهتر، ۷۴% بیماران دید ۲۰/۲۰ یا بهتر و ۵۳% دید ۱۶/۲۰ یا بهتر را بدست می‌آورند. به علاوه کاشت این حلقه‌ها، ناکروی بودن (Aspherecity) قرنیه طبیعی را حفظ می‌کند در حالی که جراحی با لیزر اکسیمر مانند لیزیک و PRK معمولاً باعث تغییر شکل قرنیه می‌شود. همچنین شرایط حاصل در اثر انجام بعضی جراحی‌های لیزری می‌تواند باعث کاهش حساسیت به کنتراست شود. همچنین اصلاح دید با حلقه‌های درون قرنیه سریع‌تر و پایدارتر است. از بین ۸۰% بیمارانی که در روز بعد از جراحی دید ۴۰/۲۰ یا بهتر را داشته‌اند، با گذشت یک سال از جراحی، ۵۰% این بیماران دید ۱۶/۲۰ یا بهتر را در نتیجه اولین جراحی بدست می‌آورند.


به اطلاعات بیشتر نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید

  • فارسی
  • English