کاربرد لیزر در جراحی چشم

AMARIS_patient
تکنولوژی SCHWIND AMARIS در روش TRANS-PRK
۱۳۹۶-۱۱-۱۰
دستگاه‌های SCHWIND AMARIS
بازتاب نظر دکتر ادیب‌مقدم در مورد دستگاه‌های SCHWIND AMARIS
۱۳۹۶-۱۱-۱۰
کاربرد لیزر در جراحی چشم،Eye

عمل‌های جراحی انکساری با لیزر، بر پایه تغییر شکل میکروسکوپی قرنیه هستند. لیزر اگزایمر می‌تواند بافت استرومای قرنیه را با دقت زیر میکرون و بدون آسیب رساندن به بافت‌های اطراف بردارد.
لیزر اگزایمر پرتوی سرد ماوراء بنفش را با طول موج خاصی ساطع می‌کند تا بافت قرنیه را به دقت بردارد. بعد از شکل‌گیری دقیق بافت قرنیه، اشعه‌های نور به درستی روی شبکیه ساطع می‌شوند تا دید واضحی بوجود آید.
لیزر اگزایمر، نزدیک‌بینی را با مسطح کردن سطح قرنیه، دوربینی را با شیب‌دار کردن سطح قرنیه و آستیگماتیسم را با صاف کردن سطح نامنظم قرنیه تصحیح می‌کند.
لیزر اگزایمر توسط تنظیمات کامپیوتری برنامه‌ریزی شده روشی دقیق است. مقدار و الگوی برداشتن بافت قرنیه برای هر فردی منحصر بفرد است که توسط جراح این تغییر شکل‌ها اندازه‌گیری می‌شود.
جدیدترین انواع لیزرهای اگزایمر، دارای سیستم ردیابی چشم خودکار هستند که بر حرکات چشم حین جراحی به خوبی نظارت دارد. بنابراین پرتوی لیزر دقیقا روی هدف مورد نظر عمل می‌کند و به همین دلیل از عوارض بعد از جراحی به مقدار زیادی می‌کاهد.
در روش‌های لیزیک، PRK و Trans-PRK از لیزر اگزایمر استفاده می‌شود.
برخی مزایای استفاده از لیزر در جراحی چشم عبارت از عدم نیاز به بیهوشی عمومی، بستری کوتاه مدت و درد کمتر بیمار است.
تکنولوژی WAVEFRONT
علاوه بر عیوب انکساری چشم مثل نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم، بعضی از چشم‌ها دچار ابریشن هستند؛ بی‌نظمی‌هایی در سطوح قرنیه است که موجب کاهش دید در شب و دقت دید می‌شود. تمام این بی‌نظمی‌ها بوسیله آخرین تکنولوژی دستگاه لیزر Schwind Amaris تشخیص داده می‌شود و این نقاط با دقت زیادی تصحیح می‌شوند. با تکنولوژی Wavefront، مشکلات دید در شب مثل درخشندگی زیاد و دیدن هاله که در روش‌های قدیمی‌تر جراحی‌های لیزر چشم ایجاد می‌شد، در روش‌های جدیدتر مثل Trans-PRK تا حد زیادی حل شده است.
منبع:
http://www.allaboutvision.com/visionsurgery/lasik_laser.htm
http://www.uptodate.com/contents/laser-refractive-surgery
http://www.ekolgoz.com/en/ophthalmic-diseases/excimer-laser

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *