چگونه بعد از جراحی آب مروارید دید بهتری پیدا کنیم؟

LASIK،عمل لیزیک
درمان عیوب انکساری چشم با عمل لیزیک
۱۳۹۷-۰۳-۱۲
مراحل جراحی ترنس پی آر کی
۱۳۹۷-۰۳-۲۷
eye surgery،جراحی آب مروارید

چگونه می‌توانید بعد از جراحی آب مروارید به بهترین نتایج دست یابید؟

حتما تعجب کرده‌اید که چقدر خوب و آسان، حتی در همان روز بعد از جراحی آب مروارید، توانسته‌اید فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید. البته باید تا یک هفته برخی ملاحظات را در نظر بگیرید. این نکات برای جلوگیری از عفونت یا آسیب به چشم در دوره بهبودی است. معمولا چشم‌پزشک بعد از جراحی آب مروارید ، برای شما قطره‌های آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. این قطره‌ها برای جلوگیری از عفونت، تورم و کاهش هر نوع التهاب داخلی است. باید تا یک هفته بعد از جراحی آب مروارید روزانه چند بار این قطره‌ها را استفاده کنید. گاهی لازم است تا یک ماه از این قطره‌ها استفاده کنید. این امر به التهابی که پس از جراحی آب مروارید دارید، بستگی دارد. دقت کنید که کاملا مطابق دستور پزشک از این قطره‌ها استفاده کنید.

در صورت نیاز، داروهای مسکن مانند استامینوفن نیز برای بیمار تجویز می‌شوند. معمولا بعد از جراحی آب مروارید تنها کمی احساس ناراحتی می‌کنید. برای بهبودی سریع و بی‌خطر بعد از جراحی آب مروارید، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • در روز اول پس از جراحی، رانندگی نکنید.
 • تا چند هفته از بلند کردن وسایل سنگین و فعالیت‌های شدید اجتناب ورزید.
 • برای جلوگیری از اعمال فشار اضافی بر چشم‌ها از خم شدن، درست بعد از جراحی پرهیز کنید.
 • تا حد امکان بلافاصله بعد از جراحی، عطسه و استفراغ نکنید.
 • بعد از جراحی با دقت قدم بزنید. مراقب باشید به در یا سایر اشیا برخورد نکنید.
 • برای کاهش خطر عفونت، از شنا کردن یا استفاده از وان آب گرم در هفته اول بعد از جراحی بپرهیزید.
 • در هفته‌های اول پس از جراحی تحت عوامل تحریک کننده مانند دود، گرد و غبار و باد قرار نگیرید.
 • نه تنها به دلیل جراحی آب مروارید ، بلکه همواره از مالیدن چشم‌ها بپرهیزید.

پزشک دستورالعمل‌هایی درباره نحوه انجام فعالیت‌ها و حفاظت از چشم‌ها به شما می‌دهد. برای کسب بهترین نتیجه پس از جراحی آب مروارید ، دستورالعمل‌های پزشک را با دقت رعایت کنید. معمولا این دستورالعمل‌ها در یک برگه به شما داده می‌شوند تا بتوانید آن‌ها را با خود همراه داشته باشید. این دستورالعمل‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بهتر است در روز پس از جراحی با کامپیوتر کار نکنید.
 • بهتر است سر خود را خم نکنید و برای نماز خواندن مهر را بالا ببرید.
 • از روز اول بعد از باز شدن چشم می‌توانید به حمام بروید. برای حمام کردن می‌توانید از عینک مخصوص شنا استفاده کنید.
 • مانند هر عمل دیگری باید به چشم‌ها برای ریکاوری فرصت داد. بنابراین بهتر است با افراد کمتری در تماس باشید، تا کمتر از چشم‌ها استفاده کنید.
 • در روزهای اول بسیار مراقب چشم‌ها باشید که هیچ ضربه‌ای به آن‌ها وارد نشود.
 • از ضربه به چشم‌ها همواره جلوگیری کنید، ولی اهمیت آن در روزهای اول پس از جراحی بیشتر است. بنابراین در این دوره به مکان‌های شلوغ نروید.

گاهی لازم است در هر دو چشم جراحی آب مروارید انجام دهید. معمولا پزشک یک هفته تا دو هفته بعد از جراحی یک چشم، چشم دیگر را جراحی می‌کند.

عمل آب مروارید با استفاده از تکنیک‌های جراحی نوین

گرچه روش‌های معمولی جراحی آب مروارید مانند عمل جراحی فیکو باعث بهبود بینایی در بیماران می‌شوند. ولی روش‌های جدید جراحی آب مروارید که توسط دکتر ادیب مقدم به کار گرفته می‌شوند، می‌تواند در بخش قابل توجهی از بیماران دید خلبانی یا دید بالاتر از حد استاندارد (10/10) ایجاد کند. وقتی از دید 10/10 می‌گوییم، در حقیقت درباره دقت و وضوح دید در فاصله 10 فوت که معادل 3 متر است، صحبت می‌کنیم. منظور از دید خلبانی یا supervision، دید بهتر از 10/10 است. بنابراین این روش برای افرادی که به دنبال رسیدن به بینایی فراتر از حد استاندارد هستند، مناسب است.

دکتر ادیب مقدم متخصص جراحی چشم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند برای آگاهی بیشتر در مورد جراحی آب مروارید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *