تفاوت عمل لیزیک با ریفایند ترنس پی آر کی

مراقبت‌های بعد از جراحی آب مروارید چیست؟
۱۳۹۷-۰۹-۰۷
مراقبت‌های بعد از جراحی ریفایند ترنس پی آر کی
۱۳۹۷-۱۰-۰۲

لیزیک با ریفایند ترنس پی آر کی چه فرقی دارد؟

در روش درمانی لیزیک با استفاده از لیزر، سطحی به ضخامت ۱۶۰-۱۱۰ میکرون از بافت خارجی چشم یا همان قرنیه برداشته می‌شود. با برداشتن این لایه سطحی، پزشک با دسترسی به لایه‌های زیرین قرنیه قادر خواهد بود تا اختلالات چشم را درمان کند. در روش فمتو لیزیک حدود ۱۲۰-۱۱۰ میکرون از ضخامت سطح قرنیه توسط لیزر به صورت یک فلپ جدا می‌شود. پس از آن، با استفاده از یک پرتوی لیزر دیگر عمل ابلیشن قرنیه جهت اصلاح عیوب انکساری چشم انجام می‌گیرد. یکی از مزیت‌هایی که روش‌های لیزیک و فمتو لیزیک نسبت به سایر روش‌ها دارند این است که ترمیم اولیه بافت در این دو روش، سریع‌تر صورت می‌گیرد و فرد قادر خواهد بود بعد از مدت زمان کوتاهی به فعالیت‌های روزانه خود بازگردد. اما فرآیند کلی ترمیم که در سطح سلولی ضخامت قرنیه انجام می‌گیرد در همه روش‌ها یکسان است. توجه به این نکته نیز ضروری است که نتیجه عمل جراحی و همچنین عوارض دو روش لیزیک و فمتولیزیک مشابه هم هستند. یکی از تکنیک‌های پیشرفته جراحی عیوب انکساری، تکنیک ترنس پی آر کی است که قادر است بینایی بیمار را تا حد بسیار زیادی بهبود بخشد و بیمار را از استفاده عینک بی‌نیاز سازد. این تکنیک جراحی لیزر چشم برای افرادی که نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم کم یا متوسط دارند نیز مناسب است. همچنین در صورتی که بیمار دارای قرنیه نازکی باشد باز هم می‌توان برای درمان عیوب انکساری چشم از این تکنیک استفاده نمود. در تکنیک ترنس پی آر کی برداشتن سطح خارجی قرنیه و درمان اصلی چشم با لیزر تنها در یک مرحله انجام می‌شود. به همین دلیل زمان درمان کوتاه‌تر شده و در نتیجه‌ آن خطر خشک شدن قرنیه و اصلاح بیش از حد قرنیه کاهش می‌یابد. در حال حاضر، روش ریفایند ترنس پی آر کی که به طور اختصاصی و با توجه به شرایط هر بیمار انجام می‌شود توسط دکتر ادیب مقدم ارائه شده است. در ادامه، ریفایند ترنس پی آر کی و تفاوت آن با لیزیک توضیح داده می‌شود.

روش ریفایند ترنس پی آر کی (Refined TransPRK)

روش اصلاح شده ترنس پی آر کی یا همان روش ریفایند ترنس پی آر کی جدیدترین تکنیک‌ جراحی جهت رفع عیوب انکساری چشم با استفاده از لیزر است که برای اولین بار در ایران توسط دکتر ادیب مقدم ابداع شده است. بر اساس آخرین تحقیقات و یافته‌های علمی در روش ریفایند ترنس پی آر کی، برای درمان هر بیمار بر اساس مشخصات دموگرافیک آن شخص (مانند سن و جنسیت) و مشخصات اُپتیکال چشم بیمار (مانند نوع عیب انکساری، شدت عیب انکساری، ضخامت قرنیه و سایر موارد) درمان مختص به هر بیمار طراحی می‌گردد.

طراحی برنامه درمان به گونه‌ای است که بر اساس ویژگی‌های خاص هر بیمار، مراحل مختلف جراحی اصلاح می‌شود. در نتیجه این روند مشخص و مختص به هر بیمار، شرایط عمل با وضعیت بیمار کاملاً تطابق داشته و باعث می‌شود که کیفیت و میزان بینایی بیمار پس از عمل جراحی افزایش چشمگیری نسبت به سایر روش‌ها داشته باشد.

تفاوت اصلی عمل لیزیک با ریفایند ترنس پی آر کی

در عمل لیزیک به علت جدا شدن قسمتی از ضخامت قرنیه بیمار و جایگذاری مجدد آن، احتمال ضعیف‌تر شدن ساختار قرنیه وجود دارد. زیرا لایه جدا شده به طور کامل به قرنیه نخواهد چسبید و ممکن است منجر به عوارضی همچون اکتازی یا قوز قرنیه، خشکی قرنیه و عوارض مربوط به فلپ برداشته شده شود. در برخی موارد، پس از جراحی دید‌ن هاله و درخشندگی زیاد توسط بیمار نیز گزارش شده است. اما در روش ریفایند ترنس پی آر کی فرآیند ترمیم و بهبود اپیتلیوم قرنیه نسبت به روش لیزیک سریع‌تر انجام می‌گیرد. با توجه به نتایج مشاهده شده در بیمارانی که عمل ریفایند ترنس پی آر کی را انجام داده‌اند می‌توان گفت روش ریفایند ترنس پی آر کی بهترین نتایج را در کیفیت و میزان بینایی بیماران داشته است. همچنین در این روش، احتمال بازگشت عیوب انکساری چشم به میزان چشمگیری کاهش یافته است.

اگر می‌خواهید در رابطه با ترنس پی آر کی بیشتر بخوانید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *