با یک چشم به هم زدن از دست عینک خلاص شوید

حساسیت به نور بعد از عمل چشم طبیعی است؟
۱۳۹۸-۰۱-۲۵

اگر شما دچار اختلالات بینایی یا عیوب انکساری چشم باشید تجربه استفاده از عینک یا لنزهای تماسی را داشته‌اید. با آنکه در اکثر موارد عینک‌های طبی به عنوان اولین راه درمانی در نظر گرفته می‌شوند اما متاسفانه نمی‌توانند مشکلات بینایی را به طور دائم برطرف نمایند. در حقیقت عینک‌ یا لنزهای طبی بطور کاملا موقت قادر به اصلاح عیوب انکساری چشم هستند. علی رغم مزایای عینک‌های طبی، استفاده مداوم از آن‌ها می‌تواند معایب بسیاری به همراه داشته باشد. برخی از این معایب عبارتند از:

  • استفاده از عینک سبک زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در بسیاری از موارد محدودیت‌های متعددی به همراه خواهد داشت. به طور مثال فرد از انجام بسیاری از فعالیت‌های پرهیجان تفریحی و ورزشی باز می‌ماند.
  • هزینه‌های مکرر تعویض شیشه و خرید فریم جدید از نظر بودجه‌ای قابل توجه است.
  • با خش و شکستن شیشه عینک، شخص مجبور به تعویض شیشه و عینک خود می‌شود.
  • با گذشت زمان و تضعیف چشم و تغییر شماره عینک فرد بایستی عینک خود را بطور مکرر تعویض نماید.
  • عینک‌های طبی نسبتا گران قیمت هستند. با هر بار تعویض و خرید عینک جدید بایستی هزینه‌ی قابل توجهی را متقبل شوید.

امروزه با پیشرفت علم در حوزه‌ چشم‌پزشکی شاهد ابداع و پیشرفت روش‌های جدید عمل‌های جراحی لیزری چشم هستیم که قادر به درمان عیوب انکساری چشم به طور دائمی و همیشگی هستند و می‌توانند جایگزین بسیار مناسب و منطقی برای استفاده از عینک‌های طبی باشند. همچنین با پیشرفت تکنولوژی‌ به کار گرفته شده در عمل‌های جراحی چشم، جراحی‌های لیزری چشم بسیار مطمئن‌تر و کم مخاطره‌تر از گذشته انجام می‌گیرند.

عمل ریفایند ترنس پی آر کی جدیدترین نوع عمل چشم است که در حال حاضر بهترین روش جراحی برای درمان عیوب انکساری چشم است. این روش درمانی برای اولین بار توسط دکتر ادیب مقدم ابداع شده است. عمل ریفایند ترنس پی آر کی روش پیشرفته‌تر و بهبود یافته تکنیک ترنس پی آر کی است. در حقیقت در این روش، تابش لیزر برای هر بیمار، به‌ صورت اختصاصی و بر اساس پارامترهای آماری و نوری تنظیم می‌شود.

عمل ریفایند  ترنس پی آر کی چگونه انجام می‌شود؟

بر اساس آخرین تحقیقات و یافته‌های علمی در روش ریفایند ترنس پی آر کی، برای درمان هر بیمار مشخصات دموگرافیک آن شخص (مانند سن و جنسیت) و مشخصات اُپتیکال چشم بیمار (مانند نوع عیب انکساری، شدت عیب انکساری، ضخامت قرنیه و سایر موارد) به عنوان پارامترهای اصلی برای تنظیم تابش لیزر لحاظ می‌شوند و درمان مختص به هر بیمار طراحی می‌شود. از هر چشم، تعداد ۸ تا ۱۰ اسکن متوالی تهیه می‌شود و جراح از دقیق‌ترین اسکن برای تنظیم مشخصات ابلیشن چشم استفاده می‌کند. تابش لیزر تنها یک بار صورت می‌گیرد و لایه اپیتلیوم و استرومای قرنیه در یک مرحله واحد لیزر می‌شوند. سپس برای انجام عمل، ابتدا از قطره بی‌حس‌کننده موضعی استفاده شده و چشم‌ها با محلول نمکی متعادل، شسته می‌شوند. در این عمل، نیازی به استفاده از الکل و ایجاد برش نیست و ابلیشن به‌طور کامل با استفاده از لیزر اگزایمر صورت می‌گیرد.

مزیت ریفایند ترنس پی آر کی نسبت به سایر روش‌ها

یکی از تفاوت‌های قابل توجه عمل ریفایند ترنس پی آر کی با سایر روش‌ها، نتایج متفاوت پس از عمل است. به طوری که پس از انجام عمل ریفایند ترنس پی آر کی، سرعت بهبودی بیشتر هست، کیفیت دید در شب و در روز بیماران افزایش می‌یابد. نتایج نشان می‌دهند كه در حدود ٩٩ درصد بیماران پس از عمل ریفایند ترنس پی آر کی ، افزایش دید (سوپرویژن) پیدا كرده‌اند و خطرات درازمدت عمل‌های جراحی دیگر چشم که می‌توانند استحکام قرنیه را کمتر کنند در این روش جراحی بسیار کم است. احتمال برگشت نمره چشم در روش ریفایند ترنس پی آر کی بسیار کم است. در بعضی از موارد خاص قوز قرنیه وآستیگمات‌هاى غیر قرینه نیز ریفایند ترنس پی آر کی انجام مى‌شود كه نتایج بسیار خوبی در این موارد بدست آمده است.

دکتر ادیب مقدم متخصص جراحی چشم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند برای آگاهی بیشتر در مورد خدمات ارائه شده در مطب ایشان روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *