قوز قرنیه و استفاده از توریک ICL در این عارضه | سهیل ادیب مقدم

قوز قرنیه و استفاده از توریک ICL در این عارضه

۱۸ مهر ۱۳۹۴
|
پیام
|
Toric ICL

قوز قرنیه چیست؟
قوز قرنیه، نازک شدن غیر التهابی قرنیه است که معمولا دو طرفه بوده و دو سوم مرکزی قرنیه را در برمی‌گیرد. این حالت موجب برآمدگی مخروطی شکل قرنیه می‌شود. قوز قرنیه باعث نزدیک‌بینی، آستیگماتیسم نامنظم و احتمالا کاهش کیفیت دید خواهد شد.
درمان قوز قرنیه
درمان‌های مختلفی برای برطرف کردن قوز قرنیه وجود دارد. یکی از بهترین روش‌های درمانی برای افرادی که با عینک دید بهتری دارند و پیشرفت قوز قرنیه در آن ها متوقف شده، استفاده از توریک ICL (لنزهای تماسی قابل کاشت) است.
توریک ICL
توریک ICL شبیه لنزهای تماسی است اما به جای اینکه روی سطح چشم قرار بگیرد، در درون چشم قرار داده می‌شود. توریک ICL می‌تواند دوربینی، نزدیک‌بینی یا آستیگماتیسم را اصلاح کند. توریک ICL موارد آستیگماتیسمی را که اغلب همراه با دوربینی یا نزدیک‌بینی است نیز می‌تواند اصلاح کند. عملکرد این لنزها شبیه عینک یا لنزهای تماسی است و مسیر تمرکز نور را روی شبکیه تغییر می‌دهند.
Adibmoghaddam
از آنجایی که توریک ICL نرم و نازک است، به راحتی از طریق سوراخ کوچکی در درون چشم در فضای بین عنبیه و عدسی چشم قرار داده می‌شود. حتی در صورتی که قرنیه نازک، مردمک بزرگ یا خشکی چشم دارید، توریک ICL کاملا برای شما بی‌خطر خواهد بود چرا که حین جراحی هیچگونه تغییری در بافت قرنیه داده نمی‌شود.
توریک ICL از یک ماده زیست سازگار خاص به نام Collamer ساخته شده است که به عنوان یک عامل خارجی محسوب نشده و توسط چشم به راحتی پذیرفته می‌شود؛ در نتیجه بدن نسبت به آن واکنشی نشان نمی‌دهد. یکی دیگر از ویژگی‌های ماده Collamer، وضوح نوری و انعطاف پذیری آن است که به راحتی تا می‌خورد تا در فضای چشم قرار گیرد و سپس در مایع داخل چشم، شکل درست خود را پیدا می‌کند.
معمولا توریک ICLها (Toric ICL) بدون تغییر در محل خود باقی می‌مانند اما بهتر است بیمار سالی یک بار برای اطمینان از محل لنز به جراح خود مراجعه کند. به هر دلیلی و هر زمان که لازم باشد، توریک ICL به راحتی می‌تواند از چشم در آورده شود.
تیم دکتر ادیب مقدم برای اولین بار در ایران، روش توریک ICL را در درمان قوز قرنیه به کار گرفته است که تا به حال، نتایج امیدوار کننده‌ای داشته است.
منبع:
http://www.centreforsight.com/treatments/keratoconus
http://www.centreforsight.com/treatments/implantable-contact-lenses
Kummelil MK, Hemamalini MS, Bhagali R, Sargod K, Nagappa S, Shetty R, et al. Toric implantable collamer lens for keratoconus. Indian journal of ophthalmology. 2013 Aug;61(8):456-60.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>