تست ژن جدید برای اجتناب از عوارض عمل لیزیک

جراحی کاتاراکت و بیماری‌های رفرکتیو
سی و یکمین کنفرانس جامعه اروپایی جراحی کاتاراکت و بیماری‌های رفرکتیو (ESCRS)
۱۳۹۶-۱۲-۱۳
CONTRAST WITH ASPHERIC IOLS،کنتراست
کنتراست بهتر با لنزهای غیر کروی نسبت به لنزهای کروی‌شکل
۱۳۹۶-۱۲-۱۳
تست ژن ،corneal_dystrophy

چرا برخی افراد برای عمل لیزیک مناسب نیستند؟ علت این است که این افراد مشکل ژنتیکی به نام دیستروفی قرنیه گرانول (GCD – Granular Corneal Dystrophy) دارند که موجب ایجاد ذرات رسوبی سفید یا خاکستری روی قرنیه می‌شود.
در حالت معمول این ذرات به آرامی و در طی چندین سال گسترش می‌یابند و منجر به تاری دید تدریجی می‌شوند. اما جراحی لیزیک می‌تواند تراکم این ذرات و تاری دید را بدتر کند تا جایی که دید به شدت کاهش یابد.
یک تست ژنتیکی جدید که توسط آزمایشگاه Avellino در آمریکا پیشنهاد شده است ممکن است در تشخیص افرادی که ژن GCD دارند بسیار تعیین‌کننده باشد. نتیجه این تست مشخص می‌کند که آیا این افراد می‌توانند تحت عمل لیزیک قرار بگیرند یا خیر.
بر اساس مطالعه‌ای که در Ophthalmic Epidemiology منتشر شده بود، از هر 870 نفر، یک نفر در معرض خطر داشتن این ژن است. اغلب افرادی با ژن GCD، لکه‌های سفید کوچکی روی قرنیه خود دارند و جراح پیش از انجام عمل تشخیص می‌دهد که این فرد مناسب عمل لیزیک نیست. اما برای افرادی که هنوز هیچ لکه‌ای روی قرنیه ندارند، تست AGDS – Avellino-GENE Detection System یک راه ایمن برای تشخیص وجود ژن در این افراد است.

منبع:
AllAboutVision

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *