آب مروارید | سهیل ادیب مقدم

آب مروارید

آب مروارید

آب مروارید به تیرگی عدسی چشم که در حالت معمول شفاف است، گفته می‌شود. برای افرادی که آب مروارید دارند، نگاه کردن از طریق عدسی‌های تیره و گرفته تا حدی شبیه به نگاه کردن از طریق یک شیشۀ مه‌آلود است. ابتلا به آب مروارید، خواندن، رانندگی کردن (به خصوص در شب) و دیدن حالت چهرۀ افراد را دچار مشکل می‌کند.
بیماری آب مروارید در ابتدا بینایی را خیلی تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. در این شرایط بیمار با استفاده از عینک و محیط پرنورتر می‌تواند به مقابله با تاری دید کمک کند اما این بیماری به آهستگی پیشرفت می‌کند و در نهایت دید را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این حالت ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. خوشبختانه به طور کلی، عمل جراحی آب مروارید روشی مؤثر و بی‌خطر است.

علائم و نشانه‌ها
عوامل ایجاد آب مروارید

بیشتر آب مرواریدها هنگام پیری و یا آسیب به بافت عدسی چشم پیشرفت می‌کنند. در برخی موارد، این عارضه به دلیل ارث بردن اختلالات ژنتیکی بروز می‌کند که منجر به ایجاد مشکلات سلامتی و افزایش خطر ابتلا به آب مروارید می‌شود.

آب مروارید چگونه شکل می‌گیرد؟

درمان

تنها روش مؤثر در درمان آب مروارید، جراحی است. زمانی که آب مروارید بر کیفیت زندگی بیمار اثر می‌گذارد یا توانایی بیمار برای انجام فعالیت‌های روزمره مانند خواندن و رانندگی کردن را دچار اختلال می‌کند، اکثر پزشکان انجام جراحی را پیشنهاد می‌دهند.

حین جراحی