آیا پیرچشمی هم با عمل جراحی درمان می‌شود؟

مراقبت‌های بعد از عمل لیزیک
۱۳۹۷-۱۲-۲۲
قبل از ریفایند ترنس پی آر کی چه کارهایی را باید انجام داد؟
۱۳۹۷-۱۲-۲۶

پیرچشمی ؛ اختلال بینایی در میانسالان

پیرچشمی اختلالی است که چشم توانایی خود را برای تمرکز بر روی اشیاء نزدیک از دست می‌دهد. این اختلال که به علت افزایش سن رخ می‌دهد از اواسط چهل سالگی شروع شده و تا سن ۶۵ سالگی شدیدتر می‌شود. ممکن است زمانی شما متوجه وجود پیرچشمی شوید که خواندن کتاب یا روزنامه از فاصله نزدیک برایتان دشوار باشد و مجبور باشید که کتاب را در فاصله دورتری از چشم خود نگه دارید تا بتوانید آن را بخوانید. با انجام یک معاینه ساده توسط پزشک، وجود پیرچشمی قابل اثبات است. پیرچشمی را می‌توان با استفاده از عینک طبی یا لنزهای تماسی اصلاح نمود. همچنین روش‌های جراحی بسیاری نیز برای اصلاح و بهبود پیرچشمی وجود دارند که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت.

علائم پیرچشمی

پیرچشمی و علائم آن به مرور زمان تشدید می‌شود. ابتدا ممکن است بعد از سن ۴۰ سالگی متوجه نشانه‌ها و علائم آن شوید. برخی از این علائم عبارتند از:

  • تمایل به نگه داشتن کتاب در فاصله دورتر از حد نرمال برای دیدن واضح‌تر کلمات
  • داشتن دید تار برای خواندن کتاب در فاصله نرمال
  • احساس وجود فشار در چشم یا سردرد پس از مطالعه یا انجام کارهایی که نیاز به دید نزدیک دارند.

ممکن است زمانی که خسته‌اید یا در نور کم کار می‌کنید این علائم را به صورت شدیدتری تجربه نمایید.

درمان پیرچشمی

هدف از درمان پیرچشمی، اصلاح و جبران ناتوانی چشم در تمرکز نمودن بر روی اشیاء نزدیک است. گزینه‌های درمانی پیرچشمی شامل عینک‌های طبی، لنزهای تماسی و روش‌های جراحی است. قبل از انجام عمل جراحی بهتر است با پزشک خود مشورت نموده و از شرایط پس از عمل جراحی آگاه شوید زیرا این گزینه درمانی برگشت ناپذیر است. در ادامه، به انواع عمل‌های جراحی جهت اصلاح پیرچشمی می‌پردازیم.

روش‌های جراحی انکساری شامل موارد زیر است:

  • کراتوپلاستی هدایتی: در این روش با استفاده از امواج راديوفرکانس با انرژی پایین به نقاط کوچک اطراف قرنیه حرارت داده می‌شود. این گرما باعث می‌شود تا لبه قرنیه کمی کوچک شده و انحنای مرکز قرنیه پرشیب‌تر شود. در نتیجه، طول قدامی – خلفی چشم افزایش یافته و قدرت انکساری چشم بیشتر می‌شود. نتایج حاصل از این روش درمانی ممکن است طولانی مدت نباشد.
  • ریفایند ترنس پی آر کی: با این روش می‌توان جوانسازی را انجام داد و فرد شانس بالایی برای درمان پیرچشمی دارد اما انتخاب مناسب بیمار در این شانس تاثیر گذار است.
  • کاشت حلقه و رینگ‌های داخل قرینه 
  • استفاده از لنزهای چند کانونه

دکتر ادیب مقدم متخصص جراحی چشم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند برای آگاهی بیشتر در مورد خدمات ارائه شده در مطب ایشان روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *