مراقبت‌های بعد از جراحی آب مروارید چیست؟

دریافت مدال از انجمن چشم پزشکی لبنان
۱۳۹۷-۰۸-۲۶
تفاوت عمل لیزیک با ریفایند ترنس پی آر کی
۱۳۹۷-۰۹-۱۴

جراحی آب مروارید در چه مواردی انجام می‌شود؟

عدسی چشم فرد مبتلا به آب مروارید کدر می‌شود و باعث تاری دید و در مراحل پیشرفته‌تر باعث دوبینی در بیمار می‌گردد. یکی از روش‌های درمانی آب مروارید، روش جراحی است. جراحی آب مروارید یک عمل نسبتاً ساده است به طوری که بیمار در عرض چند ساعت پس از عمل قادر است به خانه باز گردد. اگر شما یا یکی از نزدیکانتان قصد دارید عمل جراحی آب مروارید انجام دهید، به احتمال زیاد به دنبال اطلاعاتی در مورد مراقبت‌های پس از جراحی آب مروارید هستید. در این مقاله، مراحل مختلف مراقبت‌ را در دوره‌های زمانی متفاوت پس از انجام عمل جراحی آب مروارید بررسی می‌نماییم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

مراقبت‌های بعد از جراحی آب مروارید

بلافاصله پس از جراحی: پزشک متخصص شما بعد از انجام عمل جراحی، قطره‌های چشم یا داروهای دیگری را برای جلوگیری از عفونت، کاهش التهاب و کنترل فشار چشم تجویز می‌کند که بایستی همان لحظه آن‌ها را تهیه نمایید. پس از آن، با همراه خود به خانه بازگشته و استراحت کنید. توصیه می‌شود که چشمانتان را ببندید و کمی بخوابید. اکثر افراد چند ساعت پس از عمل جراحی، قادر به تماشای تلویزیون هستند یا می‌توانند مدت کوتاهی به صفحه نمایش کامپیوتر نگاه کنند. از آنجا که عمل آب مروارید ابتدا فقط در یک چشم انجام می‌گیرد ممکن است در بینایی خود احساس عدم تعادل کنید تا زمانی که بر روی چشم دیگر شما نیز عمل آب مروارید انجام گیرد (از ۱ تا ۴ هفته بعد).

روزهای بعد از جراحی: اگر در روزهای اول بعد از جراحی آب مروارید، دید تار دارید طبیعی است زیرا چشم شما نیاز به بهبود و تنظیم دارد. معمولاً پس از گذشت چند روز، دید شما به حالت نرمال باز می‌گردد. بهتر است بدانید که در روزهای اول بعد از عمل جراحی احساس کمی خارش و ناراحتی نیز طبیعی است. اما مراقب باشید چشم خود را نمالید. این ناراحتی بعد از چند روز برطرف می‌گردد.

نکاتی که بایستی پس از جراحی آب مروارید رعایت کنید

اگرچه اکثر افراد، ۲۴ ساعت بعد از انجام عمل جراحی آب مروارید می‌توانند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرند، اما نکاتی را بایستی در زندگی روزمره خود رعایت نمایید که عبارتند از:

 • دستورالعمل‌های پزشک خود جهت مصرف قطره‌های آنتی بیوتیک و ضد التهابی چشم را با دقت انجام دهید. زیرا مصرف دقیق و منظم این داروها برای جلوگیری از عفونت و التهاب بسیار مهم است.
 • به مدت چند هفته، فعالیت‌های شدید انجام ندهید. از انجام ورزش‌های سنگین خودداری نمایید.
 • رانندگی نکنید. در مدت زمانی که عمل جراحی آب مروارید را انجام می‌دهید نباید رانندگی کنید زیرا توانایی شما برای انجام رانندگی به عوامل متعددی بستگی دارد. پزشک شرایطی را که ممانعتی برای انجام رانندگی نداشته باشید، مشخص می‌نماید.
 • از مناطق آلوده به گرد و خاک دوری کنید.
 • چشم خود را مالش ندهید. زیرا مالیدن چشم یک راه سریع برای ایجاد عفونت است.
 • از شنا کردن و استحمام با آب داغ اجتناب کنید.
 • از آرایش نمودن صورت خودداری نمایید.

علائم خطرناک پس از عمل جراحی آب مروارید

اگر پس از عمل جراحی، هر یک از علائم زیر را داشتید بلافاصله به پزشک خود مراجعه نمایید:

 • از دست دادن بینایی
 • احساس دردی که با وجود مصرف داروهای مسکن ادامه دارد
 • دیدن نور چشمک زن یا چندین نقطه نوری در مقابل چشم خود
 • احساس تهوع، استفراغ یا سرفه بیش از اندازه

اگر می‌خواهید در رابطه با جراحی آب مروارید بیشتر مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *